VAIO SB1V9E/B a czas pracy

Dodane: 16 czerwca, 2011 | Autor: | Kategoria: Technologia | Tagi: , , , , | 5 komentarzy »

VAIO SB1V9E/B a czas pracyJest to posty informacyjny połączony mimo wszystko z krytyką, o tym w jakich warunków VAIO SB1V9E/B jest w stanie pracować przez 7 godzin. A jak się okazuje w trakcie użytkowania jest to jednak nie realne.

Oczywistym dla mnie jest, że czas pracy urządzenia to marketing. Teoretycznie krytykując pewne rozwiązania sam siebie musiał bym nazwać hipokrytą (albo z pewnością zrobił by to ktoś inny). Sam stosowałem ten zabieg kilka razy. Jednak zawsze były to nie dane użytkowe dla konkretnych warunków PRACY urządzenia.

Z produktami Sony miałem doświadczenia od dość dawna. Jedynie w przypadku ich aparatów cyfrowych czas pracy był dość realny. Natomiast deklarowany czasy pracy odtwarzaczy przenośnych były mocno rozbieżny z tym co otrzymywał użytkownik (nawet spełniając warunki „testy idealnego”).

Kupując Sony VAIO SB1V9E/B liczyłem się z tym, że może być różnie. I tak też właśnie się stało. Z deklarowanych przez Sony 7 godziny zostały mi 4h 25min. Nie otrzymałem jednak ani przy zakupie, ani w sieci, ani w żadnym miejscu informacji o warunkach „testu idealnego”. A rozbieżność 2,5 godziny jest dość spora.

Postanowiłem napisać do Sony o niezgodności produktu z umową „i co oni na to„? Support Sony mile mnie zaskoczył. Szybka odpowiedź na maila i podanie numerów gdzie najlepiej się skontaktować. Krótki czas oczekiwania (VECTRA – ucz się!) połączenie z konsulatem i szybkie ustalenia, że otrzymam na maila „program testów baterii„. Jeśli faktycznie wypadną źle to będziemy podejmować dalsze działania.

I faktycznie. Za 5 minut otrzymałem na  maila coś co powinno być podane publicznie i niniejszym ja to upubliczniam. Warunki w jakich prawdopodobnie Sony Vaio SB osiągnie czas pracy 7 godzin:

 • Proszę całkowicie rozładować baterię i ponownie naładować przez 8 godzin.
 • Proszę odłączyć wszelkie urządzenia zewnętrzne.
 • Proszę uruchomić komputer z podłączonym zasilaczem.
 • Proszę wybrać tryb zarządzania energią w programie Opcje zasilania ustawiony jako „Zrównoważony (Balanced)”
 • Proszę zablokować automatyczne uruchamianie aplikacji przy starcie komputera,
 • Proszę wyłączyć wygaszacz ekranu oraz automatyczny stan wstrzymania i hibernacji,
 • Proszę zmniejszyć jasność ekranu do ok. 40%.
 • Proszę przełączyć przycisk Wireless do pozycji OFF.
 • Proszę wyłączyć kamerkę internetową i nie używać dysku optycznego.
 • Proszę zrestartować komputer (zasilacz nadal podłączony).
 • Po zalogowaniu się do systemu operacyjnego proszę odłączyć zasilacz i zacząć odliczać czas do momentu całkowitego wyłączenia się komputera (nie uruchamiając żadnych aplikacji).

Streszczając to: jest to kuriozum. Czas pracy notebooka podany dla komputera bez uruchomionych aplikacji, bez załączonego WiFi czy modemu 3G, z bardzo ciemnym ekranem. Brak podłączonej myszki czy innych zewnętrznych urządzeń. Śmieszne to. Nie chce mi się testować. Zostanę przy tych 4h 25min, nie mniej jestem zdania, że takie dane powinno się ujawniać przed zakupem.

Warto dodać, że nie uruchamianie żadnych aplikacji jest dość mało realne, bo samego oprogramowania Sony jest od groma. Części się już – na szczęście – pozbyłem, jednak VAIO Care nie idzie się pozbyć.

ps. Ciekawe czy dodatkowa bateria do VAIO SB, która też ma niby pracować 7 godzin też była testowana w takich warunkach? ;)


5 komentarzy on “VAIO SB1V9E/B a czas pracy”

 1. 1 oKSYgen » Blog Archive » [update] VAIO VPC-SB1V9E/B said at 11:08 on 16 czerwca, 2011:

  […] Małe uzupłnienie wpisu czyli Sony SB1V9E/B a czas pracy – nie realne jest uzyskać 7 […]

 2. 2 Kris said at 10:18 on 17 marca, 2012:

  Witam,
  Własnie zakupiłem tego laptopa i zderzyłem się dokładnie z takim samym problemem. Fajnie że już ktoś to opisał. Ale czy nie jest to nadużycie ze strony SONY? Równie dobrze można nie właczać kompa – wtedy dopiero będzie długo trzymał…

 3. 3 .ksy said at 10:34 on 17 marca, 2012:

  @Kris – Od kiedy pamiętam Sony ma problem z podawaniem realnego czasu. Kupując go nastawiałem się, że 7h nie będzie, ale tak. Wynik jest rozczarowujący i de facto można zwrócić (najpierw zareklamować) produkt jako niezgodny z umową kupna-sprzedaży.

  Jednak poza tym – działa dobrze. Dlatego nie chce mi się walczyć. Ale opisałem ku przestrodze dla innych :)

 4. 4 oKSYgen » Blog Archive » Czy jest za co lubić Sony VAIO? said at 14:42 on 19 kwietnia, 2012:

  […] A Sony dalej podaje czas pracy na baterii mocno z kosmosu :) Echhh […]

 5. 5 Kasia said at 09:22 on 18 lutego, 2013:

  Taaa…. marzenia ściętej głowy. U mnie trzyma około 2 godzin. Kupię dodatkowy akumulator i zobaczymy ile wytrzyma przy normalnej pracy z wyłączonym dyskiem optycznym i kamerą, ale jasnością ekranu na 100%.


Skomentuj