[update] VAIO VPC-SB1V9E/B

Dodane: 15 kwietnia, 2011 | Autor: | Kategoria: Technologia | Tagi: , | 14 komentarzy »

VAIO VPC-SB1V9E/B Kilka dni temu nabyłem droga kupna nowego notebooka. Znaczy sorry, netbooka, bo ma tylko 13,3” ekran. Informacja ta ucieszyła moich najbliższych znajomych, którzy mieli już dość mojego porównywania, szukania, przebierania i opowiadania.

Dlatego, aby teraz pomęczyć szersze grono zapraszam na mini opis.
asus
Jak już wspomniałem komputera szukałem od dawna. Zakładam, że data początkowa to wrzesień 2010. Jednak od lutego 2011, sprawa nabrała tempa kiedy to po 3,5 roku padł mi notebook. Lubiłem go, ona (California Access), lubiła mnie. Bywa. Aby było zabawniej na początku marca udało mi się ubić pożyczonego netbooka – „za złotówkę był”, ale usmażył się i trzeba było działać. California po drobnych modernizacjach dała mi chwilę czasu na ostateczny wybór.

Zanabyłem VAIO VPC-SB1V9E/B jako alternatywę dla Asusa U36JC-RX166V. Pełne zestawianie tych komputerów można zobaczyć tutaj. Jak się jednak z czasem okaże, dane podawane w sklepach bywają błędne i pewne aspekty mogą przeważyć.

Wykonanie i obudowa
Obudowa wykonana jest ze stopu magnezu (zewnętrzne części) oraz aluminium (wewnętrzne). Jeśli chodzi o zarysowania to magnez robi swoje i codzienne użytkowanie nie zostawia na nim takich śladów jak na pięknych, świecących, plastikowych obudowach. Nie jest jednak niezniszczalna i np. przy kontakcie z parapetem potrafi się troszeczkę uszkodzić (parapet także).

VAIO VPC-SB1V9E/B - obudowa

Klawiatura wyspowa, wykonana z jednego kawałka aluminium sprawdza się dobrze. Mnie osobiście drażni to, że lewy „Ctrl” jest ostatni czyli zamienił się miejscami z „Fn” co mnie jeszcze czasem myli. Brakuje też troszkę fizycznych przycisków „Pg up” / „Pg dn” / „Home” / „End” które tutaj stosowane są wraz z „Fn” a przy tej ilości miejsca powinny się jeszcze zmieścić. Nie mniej jest to kwestią nawyku z poprzedniego komputera. Same klawisze podświetlają się elegancko, i działają z miłym wyczuwalnym skokiem.
TochePad działa poprawnie. Nie jest to najlepszy z jakiego korzystałem w życiu, nie stwarza też problemów. Podobnie jak lewy przyciski „myszki” i prawy – duże, wygodne, działające sprawnie niezależnie w którym punkcie wciśniemy.

VAIO VPC-SB1V9E/B - klawiatura

Nie wiem natomiast kto wpadł na pomysł umiejscowienia portów. Wszystkie (Ładowania / LAN / 2x USB / 1x USB 3.0 / HDMI / VGA / Czytnik kart) wejścia zlokalizowane są z jednej, prawej strony. Samo wpięcie kabla ładowania, netu oraz myszki kablowe powoduje taki Sajgon, że aż wstyd… czemu z tej strony nie umieszczono napędu optycznego z którego korzysta się znacznie rzadziej. Praca na małej powierzchni z myszką i taką wystawą kolorowych końcówek nie jest przyjemna.

Działanie
W każdym serwisie nastąpiła by tu seria screenaów, fotek i komentarzy do benchmarków. Nie jestem jednak serwisem technicznym. Mogę z całą pewnością powiedzieć, że konfiguracja tego komputera sprawdza się dla mnie i czy to prace graficzno-audio-vizualne czy pisanie tekstów czy rozmowy w #piwnicalajfstylowa – wszystko działa cały czas sprawnie…

Te trzy kropki to taka forma zamiast „ALE”. Cóż takiego? Software i wcale nie mam tu na myśli Windowsa 7. Nie ukrywam, że W7 po przejściu z XP jest dla mnie delikatnym szokiem. Nie mniej to co drażni szczególnie to soft od Sony. Niby ma coś ulepszać, usprawniać, przyśpieszać. A prawdę mówiąc tylko drażni. Od kiedy udało mi się go w sporej części pozbyć, moje życie stało się weselsze. Choć jak wspomniałem o samym W7 będę musiał jeszcze kiedyś napisać, bo dziwny to troszkę system.

Jak już jesteśmy przy Windowsie to warto wspomnieć, że pierwsze specyfikacje na sklepach on-line były błędne. Komputer wyposażony jest w Windowsa 7 Professional a nie Home Premium. Z mojego punktu widzenia to różnica taka, że tryb XP już zdążył mi się dwa razy przydać. I był to punkt, który zaważył o wyborze komputera.

VAIO VPC-SB1V9E/B

Finisz
Ponoć każdy klient ma coś takiego jak „dysonans po zakupowy”. Nawet jeśli sprzęt go rozczarowuje to tłumaczy sobie jego minusy. Dlatego mogę otwarcie przyznać, że jestem zadowolony z zakupu ;) Po tych dwóch tygodniach VAIO SB spełnia wszystkie moje oczekiwania i nie zawiodło jeszcze ani razu. Choć mogło by być lepiej.

Minusy:
– Brak dysku SSD (w tej cenie!!)
– Porty z prawej strony, napęd optyczny z lewej
– Dodatkowe oprogramowanie Sony
– Cztery godziny (no 4:30) zamiast obiecanych siedmiu

Plusy:
+ Poręczny, lekki, szybki
+ Wbudowany modem 3G z dobrym zasięgiem
+ Jakość wykonania każdego guziczka
+ Dobrej jakości kamerka i ładnie zbierający wbudowany mikrofon
+ Ekran: kontrast, kolory, szybkość)
+ Ekran: poziome kąty widzenia (pionowe są marne)
+ Napęd optyczny
+ No i niech będzie, że lans z napisem VAIO

ps. Zdjęcia pochodzą ze strony sony.pl

UPDATE: Małe uzupłnienie wpisu czyli Sony SB1V9E/B a czas pracynie realne jest uzyskać 7 godzin!!!

 

 


14 komentarzy on “[update] VAIO VPC-SB1V9E/B”

  1. 1 Sinus said at 21:48 on 21 kwietnia, 2011:

    Kupiłem tego samego po lekturze Twojego tekstu. Jutro go uruchamiam, a przedtem dwa pytanka:
    – jak poradziłeś sobie z brakiem płytki instalacyjnej – tzn. czy zabezpieczasz się jakoś na wypadek awarii? Da się wyeksportować Windows 7 na DVD czy inny nośnik?
    – jakie aplikacje VAIO wywaliłeś bez skutków negatywnych?

    I jeszcze a propos baterii: niewyjmowalnej, jak się okazuje (bez śrubokręta). Masz jakiekolwiek pojęcie, jak sprawić, by działała sensownie chociaż te dwa lata? Ładować i rozładowywać? Utrzymywać w pół-naładowaniu?

    W moim dotychczasowym VAIO (kwiecień 2008) jej obecna wydajność to kwadrans (!) i stąd pewne obawy.

  2. 2 .ksy said at 02:06 on 22 kwietnia, 2011:

    1. Jest partycja do przywracania systemu, nie myślałem o tym więcej.

    2. Wszystkie.

    3. Baterie litowo-polimerowo i litowo-jonowe siłą rzeczy w ciągu roku do półtora przestają działąć. Takie już są.

  3. 3 Sinus said at 06:53 on 22 kwietnia, 2011:

    Ukłony.

  4. 4 Sinus said at 09:09 on 22 kwietnia, 2011:

    Ten komp jest znakomity, tylko że cholernie piszczy z procesora/dysku/?

    Szczególnie po odłączeniu zasilania. Po paru godzinach przy takim pisku bałbym się o własne zdrowie psychiczne.

    Widzę, że to problem tej serii VAIO już od dłuższego czasu. Jadę reklamować

  5. 5 .ksy said at 09:13 on 22 kwietnia, 2011:

    A to nie mam takiego efektu. W ogóle… albo jeszcze? Nie mniej jak pracuje się na drugiej karcie graficznej i odpali się coś filmowego to wiatraczek huuuuuuuuczy ostro.

  6. 6 tornister76 said at 08:25 on 6 maja, 2011:

    Witam,

    Mam pytanie odnośnie czasu pracy na baterii. Kupiłem to coś zachęcony długim czasem działania i niestety nie jest on wcale taki długi. W moim przypadku w trybie stamina, windows ustawiony na oszczędzanie energii, ekran przyciemniony – nie wystarcza nawet na 4 godziny… jestem wielce zawiedziony, chyba go zwrócę..

  7. 7 .ksy said at 11:42 on 6 maja, 2011:

    Nie zdarzyło mi się jeszcze aby czas pracy Sony był czasem jaki jest faktycznie :) Czy to w aparacie, odtwarzaczu czy komputerze.

    Tak jak pisałem w tekście – Max jakie osiągam to jest 4:30 w trybie Stamina, z odpalonym WiFi i ekranem w jasności na 50%. Możliwe, że bez modemu 3G realna jest dłuższa praca.

    Co do zwrócenia tego typu fakt, jest niezgodnością towaru z umową, chyba że gdzieś jest podany inny czas pracy (ale ja też wszędzie widziałem 7h + 7h z drugą baterią).

  8. 8 Bartosz Kaczmarek said at 21:20 on 2 czerwca, 2011:

    Panowie jeśli chodzi o zgranie płytki z partycją recovery to jest to możliwe w Vaio Care (przycisk Assist) w zakładce Przywracanie. Potrzeba 4 DVD lub o ile pamięć mnie nie myli 15 GB, a wszystko robi się właściwie z automatu.

    Link z dokładniejszym opisem dla zainteresowanych:
    http://vaioblog.pl/odkryj-vaio/vaioblog-pomaga-jak-stworzyc-plyte-recovery-na-sony-vaio/

  9. 9 .ksy said at 21:28 on 2 czerwca, 2011:

    Cóż, prościej było dać CD z Windowsem :)

  10. 10 patrycju5z said at 15:11 on 4 marca, 2012:

    Witam,
    Czy i w jaki w sposób autor wpisu poradzil sobie z podzieleniem dysku na kilka partycji. Oryginalnie jest jedan 500gigowa partycja, a zmniejszenie narzedziami dyskowi mozliwe jest jedynie do 250giga. W jaki spsob zainstalowac windows 7 od nowa z mozlioscia wyboru i utworzenia kilku partycji?

  11. 11 .ksy said at 15:56 on 4 marca, 2012:

    Hej,

    O ile pamiętam używałem standardowo narzędzi Windows: Panel Sterowania > Narzędzia Adminstrcyjne > Zarządzanie komputerem > (z menu z prawej) Zarządzanie dyskami.

  12. 12 patrycju5z said at 18:28 on 4 marca, 2012:

    Standarowym narzedziem moge jedynie zmniejszych do 250giga. Spróbuje zainstalowac ponownie windowsa z płyt recovery.

  13. 13 Pierwsze wrażenia z użytkowania VAIO SB | VAIO Blog said at 17:19 on 1 czerwca, 2012:

    […] tekst wpisu znajdziecie tutaj: VAIO VPC-SB1V9E/B 17 kwietnia 2011 Bartosz Kaczmarek Udostępnij Aktualności, Seria S, Z sieci 1 […]

  14. 14 Pierwsze wrażenia z użytkowania VAIO SB – VAIO Blog said at 17:20 on 14 czerwca, 2012:

    […] z napisem VAIO nie wspominając. Zachęcam do przeczytania. Pełny tekst wpisu znajdziecie tutaj: VAIO VPC-SB1V9E/B […]


Skomentuj