Doświadczenie ogranicza?

Dodane: 17 stycznia, 2011 | Autor: | Kategoria: e-Biznes, Polemika, Promo & PR | Tagi: | 3 komentarze »

PerfekcjaWikipedia mówi tak:  „Doświadczenie jest powszechnym pojęciem składającym się z wiedzy lub umiejętności w obserwacjach pewnych rzeczy, wydarzeń, uzyskanych poprzez zaangażowanie w ujawnienie tych rzeczy lub wydarzeń”.

Dlaczego więc to zaangażowanie tak często sprawia, że zamiast zyskiwać tracimy?

Myśl o tym, że czuje się ograniczany przez moje doświadczenia rzuciłem już na Flakerze dawno temu. Jest to rozszerzeniem znanego powiedzenia, że „jeśli się czegoś nie da, to trzeba wziąć kogoś kto nie wie o tym, że się nie da i to zrobi”. Co więcej sądziłem, że to może ja jestem tak ułomny i nie potrafię przełamywać dążenia do zgubnej perfekcji.

Coraz częściej widzę jednak znajomych bliższych i dalszych, którzy przy swoich pomysłach na sklep, serwis czy biznes mają dokładnie ten sam problem. Wykorzystywanie całej swojej wiedzy do tego aby projekt, który zostanie uruchomiony sprostał wszystkiemu co dobre w danej dziedzinie.

Co ciekawe, nie umiem sam siebie przekonać do tego co powtarzam innym – lepiej odpalić to co jest i resztę dopracowywać w czasie. Brzmi sensownie tylko pozornie, bo otrzymywanie opinii od Klientów czy Użytkowników, że są darmowymi beta testerami nie jest przyjemnie. A i ja osobiście mam poczucie wstydu, że miał bym zaprezentować coś co wiem, że jest niedopracowane lub mogłoby być lepsze.

W 1999 roku od pomysłu na Eminem House do realizacji (bardzo bidnej w sumie) minęło zaledwie kilka dni wraz z nauka Paint Shop Pro oraz HTMLa. Przez następne miesiące serwis rozrastał się i budował swoją moc do jednego z największych serwisów o Emieniemie na świecie. I tak z wiekiem gdy o budowaniu wizerunku, contentcie i zachowaniu Użytkownika wiem coraz więcej, projekty kurzą się rozrysowane na kartkach i rozpisane w Wordzie…

ps. Zdjęcie do newsa to nie prowokacja podnosząca czytelnictwo. To pierwszy obrazek z Googla na słowo „Perfekcja” :)


3 komentarze on “Doświadczenie ogranicza?”

 1. 1 Adek said at 18:01 on 17 stycznia, 2011:

  Jak to ktoś kiedyś już powiedział: „doświadczenie to wiedza, którą posiadasz w momencie gdy jej już nie potrzebujesz” ;)

 2. 2 Anvee said at 02:47 on 18 stycznia, 2011:

  Bardzo dobrze pasują także słowa: „Rób wszystko najlepiej jak potrafisz. Twoje „najlepiej” będzie stale ulegać zmianie. Będzie inne, kiedy jesteś zdrowy, i inne, gdy jesteś chory. We wszystkich okolicznościach po prostu rób wszystko najlepiej, jak potrafisz, a unikniesz samoosądzania, potępienia siebie i żalu.” – najlepiej nie oznacza idealnie, perfekcyjnie, tylko tak, by potem nie tracić czasu na zbędne poprawki i się tego za bardzo nie wstydzić.
  Kiedy wpada nam do głowy fajny pomysł, to czasem warto poddać się impulsowi i spontanicznie, bez dokładnego analizowania dla własnej satysfakcji wdrożyć go, nim chęci przeminą a okoliczności zmuszą do zajęcia się mniej przyjemnymi, bardziej przyziemnymi sprawami.
  Sprawiających frajdę pomysłów w sprzyjających okolicznościach przyrody i Tobie, i sobie życzę ;))

 3. 3 Top 1 Oli Sintetik said at 06:21 on 20 października, 2011:

  sustains my point…

  class lend your ears to this author…


Skomentuj